Faktoring Odwrotny – czym jest i jak z niego skorzystać?

Faktoring odwrotny w uproszczeniu, jest usługą, dzięki której możemy odwrócić działanie typowego faktoringu. Jest to dedykowane rozwiązanie dla firm, które chcą zażegnać problemy z płynnością finansową. Chcąc odzyskać środki, śmiało możemy powołać się na faktoring odwrotny, który będzie idealnym rozwiązaniem w momencie, w którym potrzebujemy środków finansowych. Sprawdźcie sami!

Faktoring i faktoring odwrotny – czym są w praktyce oba faktoringi?

Aby dobrze zrozumieć działanie faktoringu odwrotnego, należy zacząć od omówienia zwykłego faktoringu. Tak więc z typowego faktoringu korzystają wszystkie firmy, które oferują swoje towary i usługi i nie mogą doczekać się spłaty należności ze strony swoich kontrahentów. Dzieje się to w momencie, kiedy klient nie chce płacić, a środki które firma powinna odzyskać ze współpracy są zamrożone. W tym czasie moglibyśmy rozwijać naszą firmę o środki, które należą się nam za dostarzcenie danych produktów, bądź wykonanie swoich usług.

Faktoring odwrotny jest więc skierowany dla firm, które są po drugiej stronie barykady, czyli po prostu nie płacą za wykorzystane produkty lub usługi. Sama usługa ma na celu umożliwenie wykonania płatności dla swoich dłużników w terminie, dzięki czemu pomoże ona wspomóc płynność finansową naszą, a także naszych kotrahengów. Nie mówiąc już o ratowaniu wizerunku naszej marki.

Na czym dokładnie polega faktoring odwrotny?

Wiedząc czym z zasady jest faktoring odwrotny, warto zastanowić się, na czym dokładnie polega wspomniana usługa. Osobą która korzysta z faktoringu jest faktorant. Faktorant może przedstawić faktorowi odpowiedni dokument, potwierdzający dany zakup, który został wystawiony przez naszego kontrahenta. Następnie firma faktoringowa opłaca nasze zobowiązanie przelewem ekspresowym, wskutek czego, faktorant zachowuje odpowiedni termin płatności i nie psuje relacji z podmiotem, z którym współpracuje w danym momencie. Dzięki temu, faktorant może korzystać z różnych przywilejów, takich jak chociażby upusty cenowe na produkty i usługi.

Należy pamiętać, że nasze zobowiązanie wobec faktoranta jest równie ważne. Oczywiście odwlecze się ono w czasie, tak więc możemy złapać drugi oddech. Co więcej, możemy także postarać się o wygodne raty, które pozwolą nam skutecznie spłacić faktoranta w wyznaczonym czasie.

Jak więc widać, cały proces związany z faktoringiem odwrotnym ma sens i sprawdza się wśród wielu firm, które coraz częściej borykają się z problemami finansowymi. Dzięki faktoringowi odwrotnemu możemy kupić cenny czas, który może mieć znaczenie dla dalszej działalności naszej firmy.